Jak fotografować ludzi w plenerze?

Wskazówki fotografowania ludzi w plenerze

Kurs fotografii plenerowej

W tym wpisie dowiesz się, jak fotografować ludzi w plenerze, wykorzystując naturalne oświetlenie i inne techniki, które pomogą Ci wykonać wspaniałe portrety, nawet gdy warunki nie są optymalne. Czytaj dalej, aby poznać nasze najlepsze wskazówki i triki dotyczące fotografowania ludzi w plenerze!

Co zabrać ze sobą na sesję plenerową?

Nie potrzebujesz wyszukanego aparatu, przenośnego studia, czy wymyślnego sprzętu oświetleniowego, aby wykonać doskonałe portrety w plenerze. Jednak zawsze powinieneś zabrać ze sobą te przedmioty na każdą sesję zdjęciową, ponieważ nigdy nie wiesz, w jakim typie lokalizacji możesz się znaleźć. Kilka przedmiotów, które zawsze powinieneś mieć ze sobą podczas plenerowej sesji zdjęciowej to:

 • Aparat i obiektywy - Jeśli wybierasz się na plenerową sesję zdjęciową, to zawsze powinieneś zabrać ze sobą aparat, bez względu na to, jak krótka jest wycieczka.
 • Ochrona sprzętu - Zawsze powinieneś zabrać ze sobą ochronę dla swojego sprzętu, taką jak torba na aparat, osłony na obiektywy i filtry. W zależności od rodzaju sesji zdjęciowej, na którą się wybierasz, możesz zabrać ze sobą dodatkową ochronę dla aparatu, taką jak pokrowiec przeciwdeszczowy.
 • Dodatkowe baterie - należy zabrać dodatkowe baterie do aparatu oraz przenośną ładowarkę do telefonu.
 • Dodatkowa pamięć - Potrzebne będą również dodatkowe karty pamięci do aparatu.
 • Dodatkowa odzież - W zależności od pory roku, możesz również chcieć zabrać dodatkową odzież, taką jak rękawiczki, czapki, ciepłe skarpety itp.

Jak wykorzystać światło naturalne podczas sesji plenerowej?

Naturalne światło jest najlepszym przyjacielem fotografa. Jest darmowe, dostępne przez cały rok i jest niezwykle uniwersalne. Możesz użyć go do stworzenia pięknych zdjęć w pochmurny dzień, lub możesz dokonać korekty, aby stworzyć dramatyczne obrazy w jasny słoneczny dzień.

 • Jeśli zrobisz sesję w pochmurny dzień, wtedy możesz łatwo stworzyć miękkie, ciepłe światło, które sprawi, że twoje obiekty będą wyglądać pięknie. Jest to bardzo dobry wybór, jeśli chcesz stworzyć bardzo romantyczną atmosferę.
 • Jeśli wykonasz sesję w jasny, słoneczny dzień, wtedy możesz użyć światła do stworzenia bardzo dramatycznych obrazów. Jest to dobry wybór, jeśli chcesz, aby twoje zdjęcia tworzyły silne wrażenie.
 • Możesz również wymieszać te dwa elementy, aby stworzyć mieszankę romantycznych i dramatycznych obrazów.
fotografia plenerowa kurs

Jak fotografować architekturę?

Architektura może stanowić świetny dodatek do każdego rodzaju sesji zdjęciowej, wewnątrz lub na zewnątrz. Wiele zabytków architektury to piękne widoki i mogą one stanowić doskonałe tło dla portretów.

 • Fotografując architekturę, możesz wykorzystać istniejące światło do stworzenia obrazu.
 • Możesz również użyć światła pośredniego, aby stworzyć ciepłą poświatę, lub użyć światła bezpośredniego, aby stworzyć dramatyczny efekt.
 • Możesz również spróbować fotografować architekturę o zmierzchu lub o świcie, kiedy światło jest słabe, co nadaje zdjęciom ciepły, romantyczny wygląd.

Jak fotografować krajobrazy?

Jeśli fotografujesz krajobrazy, to nie musisz tego robić z miejsca na zewnątrz. W rzeczywistości możesz to zrobić również z wnętrza, na przykład z dużego okna, lub możesz nawet zrobić to w małej przestrzeni studyjnej.

 • Podczas fotografowania krajobrazów możesz użyć światła naturalnego jako głównego źródła światła lub dodać trochę dodatkowego światła ze stroboskopu.
 • Możesz również użyć reflektora, aby wprowadzić więcej światła do cieni, lub dyfuzora, aby zmiękczyć światło.
 • Możesz również użyć malowania światłem, aby stworzyć różne rodzaje efektów malowania światłem, takie jak malowanie światłem za obiektem, aby stworzyć eteryczny wygląd, lub malowanie światłem na obiekcie, aby stworzyć świecący efekt.
 • Możesz również spróbować fotografować krajobrazy o zmierzchu lub o świcie, gdy światło jest słabe, co nadaje zdjęciom ciepły, romantyczny wygląd.

Ostatnie wpisy

Kurs fotografii plenerowej

Tadeusz Kamiński - reżyser i fotograf

O Tadeuszu Kamińskim Tadeusz Kamiński jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów dokument…

Dalej
Kurs fotografii plenerowej

Oliwia Wieczorek - stylistka

Poznaj Oliwię Oliwia Wieczorek to polska stylistka i blogerką modowa, obecnie mieszkająca w Warszawi…

Dalej
Kurs fotografii plenerowej

Korneliusz Sobczak - fotograf weselny

Poznaj Korneliusza Sobczaka, najlepszego fotografa ślubnego Korneliusz Sobczak jest fotografem ślub…

Dalej
Kurs fotografii plenerowej

Judyta Dudek - fotografka plenerowa

Fotografia plenerowa to sztuka sama w sobie. Sposób, w jaki światło pada na obiekt, kontrast pomiędzy naturaln…

Dalej
Kurs fotografii plenerowej

Kurs obsługi aparatu fotograficznego

Poznanie swojego aparatu jest ważne, jeśli chcesz robić wspaniałe zdjęcia. Poniższy przewodnik przedstawi Ci w…

Dalej
Kurs fotografii plenerowej

Jak przygotować się do warsztatów w studio fotograficznym?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas warsztatów w studio fotograficznym? Jeśli bierzesz udz…

Dalej