Judyta Dudek - fotografka plenerowa

Judyta Dudek - Profesjonalny Fotograf Plenerowy

Judyta Dudek - fotografka plenerowa

Fotografia plenerowa to sztuka sama w sobie. Sposób, w jaki światło pada na obiekt, kontrast pomiędzy naturalnym tłem a obiektem oraz kąty, pod jakimi uchwyciłeś swój obiekt - intensywne planowanie, doświadczenie i wiedza techniczna są niezbędne, aby wykonać wspaniałe zdjęcia plenerowe. Jeśli jesteś początkujący w tej dziedzinie lub chcesz podnieść swoje umiejętności z amatora na zawodowca, czytaj dalej, aby poznać kilka przydatnych wskazówek od jednego z najlepszych polskich fotografów plenerowych. Mamy przyjemność przedstawić Wam Panią Dudek, która podzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Poznaj Judytę Dudek

Judyta Dudek jest fotografem plenerowym pochodzącym z Polski, gdzie mieszka przez całe swoje życie. Zakochała się w fotografii w bardzo młodym wieku, kupując swój pierwszy aparat w wieku 12 lat.

Judyta pracuje jako profesjonalny fotograf od 2010 roku i podróżowała po całym świecie, odkrywając i fotografując piękne krajobrazy. Od 2011 roku pracuje również jako fotograf w największym polskim biurze podróży ITI.

Zaplanuj sesję

Planując sesję, najważniejsze jest, aby mieć jasny pomysł na swoją koncepcję, kto jest tematem i jakie uczucia muszą wywołać Twoje zdjęcia. Pomoże Ci to w podjęciu decyzji o wyborze miejsca i pory dnia na sesję.

Jest to również czas, kiedy możesz zacząć przygotowywać swój sprzęt. Jak wiesz, czego potrzebujesz, możesz uporządkować cały swój sprzęt, sprawdzić, czy wszystko jest sprawne i wyczyścić wszystko, co tego wymaga.

Pierwszą rzeczą do zrobienia przy ustawieniu do sesji jest ustawienie oświetlenia. Obejmuje to ustawienie głównego źródła światła i światła wypełniającego, aby stworzyć kontrast i rozjaśnić obiekt.

judyta dudek

Sprzęt jest ważny

Najważniejszym elementem sprzętu do fotografii plenerowej, zdaniem pani Dudek, jest aparat. Ważne jest, aby aparat, którego używasz, był wysokiej jakości, miał dobrą matrycę i doskonałe możliwości przetwarzania.

Nawet jeśli masz świetne oko do fotografii, jeśli nie używasz dobrego aparatu, możesz mieć trudności z robieniem zdjęć, które można by uznać za profesjonalne. Poza aparatem, będziesz potrzebował również statywu, aby uzyskać właściwe, stabilne ujęcie, oraz lampy błyskowej lub reflektora, aby skierować dodatkowe światło na obiekt.

Poza tym będziesz potrzebował dodatkowych kart pamięci, uchwytu na baterie, który sprawi, że długie zdjęcia będą wygodniejsze, i oczywiście obiektywu lub dwóch. To, jakich obiektywów potrzebujesz, będzie zależało od rodzaju fotografii, którą chcesz robić, więc warto zrobić rozeznanie.

Umiejętności oświetleniowe

Oświetlenie jest kluczowe dla fotografii plenerowej, ponieważ w znacznym stopniu wpływa na Twoje ujęcie. Na przykład, jeśli chcesz zrobić zdjęcia podczas zachodu słońca, musisz zaplanować sesję, aby trwała około godziny, ponieważ wtedy światło jest najlepsze do fotografowania krajobrazów.

Jeśli jesteś zainteresowany fotografią nocną, musisz wybrać bezksiężycową noc, aby uzyskać najlepsze wyniki. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas fotografowania w nocy jest wybranie długiej ekspozycji, która pomoże Ci uzyskać ładny efekt rozmycia.

Musisz również pomyśleć o swoim bezpieczeństwie podczas fotografowania w nocy. Upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany, użyj statywu lub beanbagu i ustaw swój sprzęt wcześniej, abyś nie musiał błądzić w ciemności.

Umiejętności kompozycyjne

Podczas fotografowania ważne jest, aby zwrócić uwagę na tło i pozycję obiektu w kadrze. Aby stworzyć zrównoważony obraz, Twój obiekt powinien być umieszczony w centrum kadru.

Po skadrowaniu ujęcia, możesz chcieć je później wykadrować i dobrze jest wiedzieć, jak to zrobić poprawnie. Najpierw musisz zdecydować, którą część obrazu chcesz zachować, a którą odciąć. To może być kwestia osobistego gustu, ale są też pewne zasady, których można przestrzegać.

Ostatnie wpisy

Judyta Dudek - fotografka plenerowa

Tadeusz Kamiński - reżyser i fotograf

O Tadeuszu Kamińskim Tadeusz Kamiński jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów dokument…

Dalej
Judyta Dudek - fotografka plenerowa

Oliwia Wieczorek - stylistka

Poznaj Oliwię Oliwia Wieczorek to polska stylistka i blogerką modowa, obecnie mieszkająca w Warszawi…

Dalej
Judyta Dudek - fotografka plenerowa

Korneliusz Sobczak - fotograf weselny

Poznaj Korneliusza Sobczaka, najlepszego fotografa ślubnego Korneliusz Sobczak jest fotografem ślub…

Dalej
Judyta Dudek - fotografka plenerowa

Kurs obsługi aparatu fotograficznego

Poznanie swojego aparatu jest ważne, jeśli chcesz robić wspaniałe zdjęcia. Poniższy przewodnik przedstawi Ci w…

Dalej
Judyta Dudek - fotografka plenerowa

Jak przygotować się do warsztatów w studio fotograficznym?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas warsztatów w studio fotograficznym? Jeśli bierzesz udz…

Dalej