Kurs obsługi aparatu fotograficznego

Jak robić świetne zdjęcia lustrzanką cyfrową

Warsztaty z obsługi aparatu fotograficznego

Poznanie swojego aparatu jest ważne, jeśli chcesz robić wspaniałe zdjęcia. Poniższy przewodnik przedstawi Ci wszystkie główne funkcje fotografowania w Twoim aparacie oraz sposoby ich efektywnego wykorzystania. Następnym razem, gdy weźmiesz do ręki aparat, pamiętaj o tym artykule i sprawdzaj tutaj, aby uzyskać kilka szybkich wskazówek.

Jak robić zdjęcia pod wodą?

Kiedy jesteś pod wodą, lampa błyskowa nie będzie działać - więc zdjęcia będą rozmyte. Spróbuj tego uniknąć, zbliżając aparat do powierzchni wody tak blisko, jak to możliwe i nie używając lampy błyskowej. Używaj czasu otwarcia migawki wynoszącego co najmniej 1/60 s.

Niezwykle mała odległość między lampą błyskową a obiektywem nie pozostawia miejsca na błędy. Spróbuj znaleźć równowagę między używaniem wysokich ustawień ISO i wysokich prędkości migawki, ponieważ pomogą one zmniejszyć rozmycie zdjęć. Pamiętaj, że robienie zdjęć pod wodą różni się znacznie od robienia zdjęć na lądzie, więc odpowiednio ustaw aparat.

Jak usunąć efekt czerwonych oczu?

Podczas robienia zdjęcia aparat automatycznie dostosowuje ustawienia światła, aby obiekt był odpowiednio naświetlony. To czasami powoduje, że oczy obiektu wydają się czerwone. Najprostszym sposobem na skorygowanie tego efektu jest po prostu edycja zdjęcia za pomocą oprogramowania do edycji zdjęć. Większość programów do edycji zdjęć ma narzędzie do usuwania efektu czerwonych oczu, które można wykorzystać do skorygowania tego problemu. Możesz również wyłączyć lampę błyskową przed zrobieniem zdjęcia, aby upewnić się, że na zdjęciu nie ma czerwonych oczu.

kurs aparatu fotograficznego

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne?

Wiele aparatów zawiera tryb panoramiczny, który automatycznie zszywa kilka zdjęć w jeden obraz panoramiczny. Tryb ten jest przeznaczony do stosowania w przypadku nieruchomych obiektów. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie panoramiczne ruchomego obiektu, możesz również zszyć kilka zdjęć ręcznie. Istnieje wiele programów, które pozwolą Ci to łatwo zrobić, możesz to również zrobić w Photoshopie. Jeśli planujesz robić dużo zdjęć panoramicznych, możesz kupić specjalistyczny sprzęt (w tym obrotowe uchwyty i specjalne obiektywy), który ułatwi ten proces.

Jak ustawić ostrość w aparacie?

Istnieją dwa sposoby na ustawienie ostrości w aparacie:

  • Automatyczny - Większość aparatów będzie miała ustawienie automatycznej ostrości, która wybierze ostrość za Ciebie. Automatyczna ostrość jest przydatna w większości sytuacji, ale czasami możesz chcieć użyć ręcznej ostrości, jeśli próbujesz zrobić bardzo specyficzny rodzaj zdjęcia.
  • Ręczne - Możesz wybrać punkt ogniskowy w aparacie ręcznie, naciskając przycisk z boku obiektywu i obracając pokrętło z przodu. Jeśli chcesz skupić się na czymś, co jest znacznie bliżej lub dalej niż aktualna ostrość, będziesz musiał użyć ręcznego ustawiania ostrości. Ręczne ustawianie ostrości jest najczęściej używane w fotografii krajobrazowej lub architektonicznej, ponieważ chcesz, aby wszystko było w ostrości.

Ostatnie wpisy

Warsztaty z obsługi aparatu fotograficznego

Tadeusz Kamiński - reżyser i fotograf

O Tadeuszu Kamińskim Tadeusz Kamiński jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów dokument…

Dalej
Warsztaty z obsługi aparatu fotograficznego

Oliwia Wieczorek - stylistka

Poznaj Oliwię Oliwia Wieczorek to polska stylistka i blogerką modowa, obecnie mieszkająca w Warszawi…

Dalej
Warsztaty z obsługi aparatu fotograficznego

Korneliusz Sobczak - fotograf weselny

Poznaj Korneliusza Sobczaka, najlepszego fotografa ślubnego Korneliusz Sobczak jest fotografem ślub…

Dalej
Warsztaty z obsługi aparatu fotograficznego

Judyta Dudek - fotografka plenerowa

Fotografia plenerowa to sztuka sama w sobie. Sposób, w jaki światło pada na obiekt, kontrast pomiędzy naturaln…

Dalej
Warsztaty z obsługi aparatu fotograficznego

Jak przygotować się do warsztatów w studio fotograficznym?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas warsztatów w studio fotograficznym? Jeśli bierzesz udz…

Dalej