Tadeusz Kamiński jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów dokumentalnych. W ostatnich latach dał się poznać również jako ważny reżyser zdjęć - zarówno do filmów fabularnych, jak i dokumentalnych. Twórczość fotograficzna Kamińskiego koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem ludzkich zmagań. Fotografie dokumentalne Kamińskiego są zazwyczaj wykonywane z naturalistycznym podejściem i intuicyjnym wyczuciem kompozycji. Dokumentują one głównie ludzi w ich naturalnym środowisku, ze spojrzeniem skierowanym bezpośrednio na widza.
Powtarzającym się motywem w twórczości Kamińskiego jest walka człowieka o godność i poczucie własnej wartości, niezależnie od statusu społecznego czy relacji władzy. Jego prace często dotykają uniwersalnych problemów - takich jak samotność, lęk przed porzuceniem czy zaniedbaniem - z którymi każdy z nas może się w jakimś stopniu identyfikować.
Najsłynniejsze zdjęcia dokumentalne Kamińskiego to te, które dokumentują surową rzeczywistość ludzi żyjących w slumsach Rio de Janeiro w Brazylii. Zdjęcia powstały w czasie, gdy Kamiński towarzyszył antropologowi i fotografowi Władysławowi Sikorskiemu w polsko-brazylijskiej ekspedycji, której celem było zbadanie warunków życia biedoty w Ameryce Łacińskiej. Fotografie były prezentowane na wystawach w Polsce i za granicą, a także zostały wydane w wielkoformatowej książce Pieśni o Rio de Janeiro.
Książka jest częścią serii redagowanej przez francuskiego fotografa Henri Cartier-Bressona i wydanej przez prestiżowe wydawnictwo Aperture. W serii tej znajdują się również prace takich fotografów jak Sebastião Salgado, Joan Didion, Ansel Adams, Edward Steichen i wielu innych.
Fotografie Kamińskiego były prezentowane na wystawach w wielu miejscach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do najważniejszych wystaw należą:
Jako reżyser zdjęć Kamiński po raz pierwszy pracował przy filmie dokumentalnym "Out of Place: A Journey Through the New Eastern Europe Michaela Frischa, który był pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2003 roku.
Jego kolejny film został wyreżyserowany przez Jerzego Skolimowskiego i oparty na powieści Ktoś, kto zniknął, napisanej przez Antonio Skármeta. Film znalazł się na liście nominowanych do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego podczas 81. edycji Nagród Akademii Filmowej.
W tym samym roku Kamiński otrzymał za ten film Nagrodę Wajdy za najlepsze zdjęcia. W 2005 roku Kamiński pracował nad swoim pierwszym filmem fabularnym jako operator: Idiokracja, w reżyserii Mike'a Judge'a, dystrybuowanym przez Columbia Pictures. Film jest satyryczną krytyką amerykańskiego społeczeństwa, osadzoną w dystopijnej przyszłości, w której komercja osiągnęła absurdalne rozmiary. Za zdjęcia do filmu Kamiński otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs. Zdjęcia te były również nominowane do nagrody w kategorii Najlepsze Zdjęcia na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Seattle.
Kamiński pracuje obecnie nad kilkoma projektami filmowymi: Robić swój film Elżbiety Korzeniowskiej, The Greater Journey: Americans in Paris from the Revolution to the Present Judith Vecchino oraz The Other Side of the Mountain Karela Rodena. Oprócz nich pracuje również nad filmem dokumentalnym o życiu japońskiego fotografa, Arakiego. Reżyserem filmu będzie Maciej Łukaszewski, a producentem japońska firma Wacoal Art Forum.
Poznaj Oliwię Oliwia Wieczorek to polska stylistka i blogerką modowa, obecnie mieszkająca w Warszawi…
DalejPoznaj Korneliusza Sobczaka, najlepszego fotografa ślubnego Korneliusz Sobczak jest fotografem ślub…
DalejFotografia plenerowa to sztuka sama w sobie. Sposób, w jaki światło pada na obiekt, kontrast pomiędzy naturaln…
DalejPoznanie swojego aparatu jest ważne, jeśli chcesz robić wspaniałe zdjęcia. Poniższy przewodnik przedstawi Ci w…
DalejJakie są najczęstsze błędy popełniane podczas warsztatów w studio fotograficznym? Jeśli bierzesz udz…
Dalej